2020-08-27 20:30  -  KKS Wiara Lecha

Kolejorz w Pniewach

Kolejorz w Pniewach

 Najbliższym rywalem Wiary Lecha w walce o ligowe punkty będzie Sokół Pniewy. Będzie to trzecia wizyta Kolejorza na stadionie, który w latach 90. był areną ekstraklasowych pojedynków.

Dla większości klubów z Wielkopolski kolejne starcie z Sokołem w Pniewach jest czymś normalnym, zwykłym pojedynkiem o punkty w IV, bądź V lidze. Dla kibiców Kolejorza będzie to powrót do przeszłości. 25 lat temu w Ekstraklasie Lech rywalizował z Sokołem, który jeszcze wtedy miał swoją siedzibę w Pniewach. Sezon 1994/95 był ostatnim przed przenosinami do Tychów, gdzie zakończył historię gry na najwyższym szczeblu w Polsce.

Lech dwukrotnie pojawił się na stadionie w Pniewach. Za pierwszym razem (w sezonie 93/94) zremisował 0:0, za drugim uległ gospodarzom 1:2. W tym ostatnim spotkaniu jedynego gola strzelił Jacek Dembiński, który w 81 min zdobył bramkę kontaktową. W składzie Lecha grali m.in. Piotr Reiss, Marek Rzepka, Przemysław Bereszyński, Jacek Przybylski, Waldemar Kryger czy obecny prezes Wielkopolskiego ZPN-u Paweł Wojtala.

W sezonach 93/94 i 94/95 klub z Pniew występował na najwyższych szczeblu rozgrywkowym w kraju. Po kilkudziesięciu latach gry w C-klasie w sezonie 81/82 wywalczył awans do B-klasy, w której grał do kampanii 88/89. W kolejnych latach Sokół wywalczył przepustkę do wielkiej piłki, a stało się to dzięki prężnie działającym sponsorom. W latach 90. wprowadzili Pniewy na salony. 24 lipca 1993 roku nastąpił ekstraklasowy debiut pniewian, a miał miejsce na stadionie Wisły Kraków. Premiera zakończyła się remisem 1:1, podobnie jak pierwszy domowy pojedynek ze Stalą Stalowa Wola (0:0). 24 września Sokół zagrał z Lechem. Przy Bułgarskiej było 2:0 dla Kolejorza, w rewanżu – 21 maja – 0:0. Pierwszą kampanię w I lidze klub z Pniew zakończył na 10. miejscu, w drugiej swojej pozycji ani nie polepszył ani nie pogorszył. Zdecydowanie lepiej zaprezentował się za to w derbach Wielkopolski z Lechem. U siebie wygrał 2:1, ale w Poznaniu ponownie poległ 0:2.

Będzie to trzecia wizyta Wiary Lecha na ekstraklasowym stadionie. Poprzednie miały miejsce na stadionie Lecha przy Bułgarskiej przy okazji meczów z Concordią Murowana Goślina i Orkanem Jarosławiec oraz na obiekcie Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, gdzie Kibole rywalizowali z Akademią Reissa Tarnowo Podgórne.

Potyczka z Sokołem Pniewy będzie pierwszym meczem kibiców Kolejorza, w którym zmierzą się z byłym ekstraklasowym rywalem pierwszej drużyny Lecha. Kolejne mogą mieć miejsce tylko w przypadku rywalizacji z Wartą Poznań i Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski. Z Zielonymi trudno będzie w najbliższym czasie stanąć oko w oko, lecz taka okazja może się przydać w starciu z KSD. Dyskobolia obecnie występuje w Klasie Okręgowej i jest wymieniana w gronie faworytów do awansu.